Medību saimniecība un modernās tehnoloģijas

Medību saimniecība un modernās tehnoloģijas – tālvadības gaisa kuģis (drons)

Jau kādu laiku par vienu no aktuālajiem top “gadžetiem” tiek uzskatīts tālvadības bezpilota gaisa kuģis, vai ikdienas valodā tas tiek saukts par - dronu.

Lai arī ar nosaukumu kvadrokopters mūsdienu drona radinieks ir pazīstams jau samērā sen, tieši pēdējos pāris gados tas ir piedzīvojis gan nozīmīgu tehnoloģisko attīstību, gan milzu popularitātes pieaugumu.

Vieniem drons nāk, kā beidzot sagaidīts risinājums – tas piegādā preces, uzrauga teritorijas, filmē, fotogrāfē un protams arī izklaidē.

 

Citiem tās ir galvassāpes, jo drona piegādātas preces ne vienmēr ir likumīgas, drona filmētais materiāls ne vienmēr ir saskaņots ar video vērojamo galveno varoni. Drons ne vienmēr lido, tur, kur tam vajadzētu, un ne vienmēr veic sabiedrībai drošas un noderīgas funkcijas.  

Tieši dienestus, kuru pamatdarbība ir likuma ievērošanas kontrole, šī uzlecošā tehnoloģiju superzvaigzne ir pārsteigusi visnesagatavotākos. Iespējamo sajūtu, ka drons ir vienas vai divu sezonu spēļmantiņa un tam nav vērts pievērst būtisku uzmanību, šobrīd nomaina apziņa, ka ar droniem nāksies rēķināties vēl ļoti ilgi, jo tehnoloģisko iespēju potenciāls vēl ne tuvu nav izsmelts.

Vērojot pasaules pieredzi, parasti reaktīvi, analizējot nepatīkamus pārsteigumus, top drona pielietojuma likumiskie regulējumi. Iespējams, ka citādi nemaz nevar, jo kurš spēj noprognozēt, ar kādiem tehnoloģiju sasniegumiem tiks aprīkots katrs jaunais drona modelis.

Kā jau ierasts, visskaļāk izskan un vislabāk tiek sadzirdēti tieši negatīvie drona lietošanas piemēri:

- mednieki ar dronu dzinuši medījamos putnus mednieku virzienā;

- mednieki ar dronu izsekojuši medījamos dzīvniekus;

Labi, ka tas pagaidām ārzemēs. Labi, ka pie mums nekas tāds nenotiek….

Aptaujājot vadošos dronu tirgotājus Latvijā uzzinājām, ka mūsu dronu tirgu varētu raksturot kā strauji augošu. Lai arī statistika par pielietojumiem apkopota netiek, medniekus min kā vienus no TOP pircējiem - mednieki tos iegādājas un varētu pat teikt, ka nemaz tik maz.

Jāsecina, ka progress ir neapturams. Gribas mums to vai nē, bet šīs ierīces ienākšana ar medību jautājumiem saistītās situācijās, visticamāk, ir tikai laika jautājums.

Atliek vien cerēt (vai rīkoties), lai šis notikums nenāktu, kā negatīvs pārsteigums un mednieks zinātu, kā un kur šos bezpilota gaisa kuģus var, un pat vajadzētu pielietot.

 

Mednieku skola Taurs, paralēli jauno mednieku apmācībai, kā vienu no saviem uzdevumiem ir nodefinējusi pievērsties arī jau pieredzējušo medniekiem aktuālu jautājumu aktualizēšanai un skaidrošanai.

Dažreiz varbūt nedaudz ārpus ierastajiem tematiem.

Saistībā ar šo mūsu organizācijas misiju, sadarbojoties ar Latvijas mednieku asociāciju (LATMA), piedāvājam Jums apmeklēt semināru :

Medību saimniecība un modernās tehnoloģijas – tālvadības gaisa kuģis (DRONS).

  • Seminārā skaidrosim esošos noteikumus un likumus, kas attiecās uz dronu pilotēšanu;
  • stāstīsim ārzemju pieredzi, lietojot dronus medību saimniecībā un par tur notiekošajām diskusijām starp medniekiem un sabiedrību;
  • stāstīsim par pozitīviem piemēriem. Piemēram, kā Vācijā pirms ražas novākšanas (tsk. zāles pļaušanas) tiek apsekoti lauki un identificēti tajos esošie medījamie dzīvnieki (piem. stirnu mazuļi), kuri pretējā gadījumā vienkārši ietu bojā - tiktu sapļauti;
  • stāstīsim par dronu tehniskajām iespējām un to dažādajiem pielietojumiem;
  • rādīsim dažādus dronus, demonstrēsim arī to lidošanas prasmes;
  • kā arī atskaite par praktisko eksperimentu – mednieks izmēģina dronu medību plātību apsekošanā.

Stāstīs un rādīs:

Ilmārs Ozols, Transporta un sakaru institūts. Akadēmiskais un profesionālais aviācijas centrs (TSI/APAC). Tālvadības gaisa kuģu apmācības nodaļas vadītājs.

Kristaps Skudra, DJI Latvija, pasaules vadošā dronu ražotāja DJI pārstāvis Latvijā.

Mārtiņš Dadeiks, mednieku skola Taurs .

 

Semināra norises laiks  30.05.2017 15:00 - 18:00

Vieta :Transporta un sakaru institūts, Lomonosova iela 1, Rīga, LV-1019, Latvija

 

Pieteikuma anketa:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSczDi9DFOsQyn0j1zNK-PqKc2GZGux5TStXXBByprl36lJ2AA/viewform

Pieteikties līdz 29.05.2017