Kā kļūt par mednieku neizejot no mājas

Tiešsaistes (ZOOM) kursi medniekiem - Andra Zēfelda atziņas

Pastāsti nedaudz par sevi. Ar ko nodarbojies ? Kā nonāci līdz lēmumam kļūt par mednieku?

Labdien, mani sauc Andris, jau kādus gadus 25 dienu NBS ( Nacionālos Bruņotos Spēkos), kur tik nav būts un kas tik nav darīts, lieta patīk. Pēdējos 7 gadus dienu NP BRC (Nodrošinājuma pavēlniecībā, Bruņojuma remonta centrā), viss saistīts ar bruņojuma remontu un uzturēšanu. Nu tāds kā mehāniķis, tikai ieroču.Ar medībām esmu saistīts jau no bērnības, Mamma bija mednieks, ņēma līdzi kā dzinēju, patika visa tā mednieku padarīšana. 1995 gadā sakās manas gaitas ZS (Zemessardzē), pamazām ierāva visā tajā militārajā pasākumā, ka medības pamazām palika otrā plānā, kamēr pārstāju tajās ņemt dalību, kā dzinējs.

Lēmums kļūt par mednieku. Nu izdomāju ka vajag. Kas par iemeslu nemaz nepateikšu, krāmējoties pa mājas bēniņiem atradu vecvectēva mednieku apliecību, bises dokumentus vēl šo to. Papētīju, interesanti, kāpēc gan nekļūtu par mednieku ? Vē kāds iemesls un ar ne mazsvarīgs - gatavojos pensijai. Ko tad, diezgan jauns pensionārs, var darīt?  Protams, atrasties dabā. Nu kaut kā tā.  

Vai bija un kādas bija bažas uzsākot tiešsaistes video kursus medniekiem? Tās piepildījās ? 

             Bažas nebija nekādas, sākotnēji izvēlējos ne jau tiešsaistes bet gan klātienes grupu, COVID visu salika pa plauktiem, ka sanāca tiešsaistes. Kāpēc klātienes (tiešsaistes), tāpēc ka ir tik daudz lietas ko darīt un attālināti (patstāvīgi, kursi internetā) pats noteikti mācītos kā universitātē 5 gadus. Klātiene disciplinē, tev tur ir jābūt atvēlētā vietā un laikā un ,protams, nezināmas/nesaprotamas  lietas/jautājumus uz vietas var precizēt.Cik grūti vai viegli ir darboties ar mācību programmu ?Informācija gana daudz, interesanta, intensīva, kā solīts, mednieks 3 nedēļās. Materiāli, man saprotami, izvilkts viss nepieciešamais. Protams , akmens arī VMD dārziņā, nu tur tie pāris (teiksim, ducis) jautājumi, galīgi nevelkas kopā ar dzīvi. Bez jautājumiem - jāiekaļ no galvas.

Ja salīdzini ar mācībām klātienē, kas varētu būt citādāk ? Ko uzlabot ?   

           Nemācēšu tiek kā ir klātienē, laikam jau tas pat kas webinarā vai kā to pareizi sauc, bet bez kontakta. Pirmo reizi kad pieslēdzos ZOOM, bij tā jocīgi, caur displeju, te pat ir, bet nav. Otrajā reizē jau viss kārtībā. No klātienes laikam jau neatšķiras, esi noteiktā vietā un laikā, klausies, diskutē, konspektē, jautā.

Kas patika ? Kas ļoti patika? 

             Patika gan. Tieši nevaru izcelt kas. Varu gan, patika tas ka esat ar kursantiem/klausītājiem līdz galam, eksāmenam. Konkurenti to nepiedāvā - noklausījies un durvis uz medniecību vaļā, zvanies, runā kurā mežniecībā ir/nav vietas u.t.t. Tas bija man kritērijs, skolas izvēlē. Nu ļoti PATIKA, šautuve, maza kompakta, viss priekš medniekiem, nepieciešamais ikdienas vajadzībām. Sašāvās arī labi, pa ruksi ;)Pastāsti par mācību gaitu.

Kā mācījies, kad to darīji ?

              Mācību gaita, neko speciāli nemācījos, pietika ar nodarbībām, laikam jau ka nebiju galīga balta lapa, šo to jau pirms visa kursa biju lasījis, likumus. Otro gadu jau abonēju žurnālu MEDĪBAS, tur visu izlasu. Dienestā arī ir kāds mednieks, ar to ir parunāts, kas un kā ar mednieku lietām. Jā, mācījos limitēto dzīvnieku medību termiņus, tika uzdots J Izmantoju izdevību darboties E-vidē, to arī cenšos 1x dienā izklikšķināt, no rīta vai vakarā kamēr sieva skatās seriālus. Laba iespēja apskatīt, nepareizi atbildētos jautājumus. Sliktāk iet ar putniem un bilžu jautājumiem L atcerēties, bet ir tak kur paskatīties, E-vide, kamēr gaidām eksāmenu.

Varbūt kāda no mācību nodaļām ir īpaši iespiedusies atmiņā ? Kāpēc ?

             Laikam jau Medību ieroči, vis vieglākā. Ikdienas darbs ar tiem (militāriem), drošība un viss pārējais. Mazliet nesapratu tos drošības leņķus, lieka informācija, pēc mana redzējuma. Laikam jau karavīra būšana, trenēts un man tas pats par sevi saprotams, ko ar to ieroci var un ko nevajag darīt. Kā jau Kārlis teica, visa drošība balstīta uz reāliem notikumiem. 

Cik veiksmīgs vai neveiksmīgs ir mācību vielas izkārtojums. Kāds būtu ideālais variants ?

              Mācību vielas izkārtojums, manā skatījumā veiksmīgs, Jums daudz gadu pieredze, visas noteiktās vielas tika apgūtas, kā norādīts vai prasīts MK noteikumos. Ideālais variants būtu kā Tontonam, izcepa burtiņus, apēda un viss zināms:)

Vai bija kādi jautājumi par mācību vielu, kuri Tev radās mācību procesā ? Kā tie tika risināti ?  

            Jautājumi bija, kā vienojāmies, ja kas jautājam, jautājam un Kārlis atbildēja, neaizpeldot no jautājumā būtības. Teikšu, profesionāli.

Vai iegūtās zināšanas būs noderīgas arī reālajā medību ikdienā ?  

            JĀ ! Iegūtās zināšanas BŪS noderīgas reālajās medībās, kaut vai 24 pants (Nelikumīgas medības) no Medību likuma, lai nekonfliktētu ar likumu. Laikam jau laika gaitā kaut kas piemirsīsies, paliks atmiņā tas ar kādu šaujamo, medību veidu nodarbošos u.t.t. Visas zināšanas (95%) jau balstītas uz ikdienu, kaut kas strādā kaut kas nē. Man kaimiņš Gints, jau divus gadus kā ar mednieks, jautājot kā tad īsti ir, secinu ka Gints jau šo to ir aizmirsis. Pats likuma zināšanas izmantošu kad lūkošos pēc (sekmīga eksāmena nokārtošanas) mednieka kolektīva, nu tad tur izpaudīšos - cik lielas teritorijas apmedī ar ko noslēgti līgumu, u.t.t. Būs par ko parunāt un neizskatīšos galīgs zābaks.

Cik sagatavots un zinošs ( vai tieši pretēji) jūties dodoties uz eksāmenu ? 

             Vēl joprojām izmantoju izdevību, nostiprināt zināšanas E-Vidē, pašam gribētos jau labāk, bet uz eksāmenu noteikti gatavošos nopietnāk. Došos ar 100 % pārliecību ka zināšu ko jautās gan teorētiski, gan praktiski. Visa nepieciešamā informācija jau ir iedota, lekcijās, vēlreiz un vēlreiz jāiet cauri un viss jānostiprina. Teikšu godīgi, uz B kategoriju ir mazāk jāzin nekā medniekam. Ceru ka eksāmenu nolikšu no pirmā piegājiena. 

Vai tiešsaistes video mednieku kursus  ieteiktu arī citiem ? Kāpēc ?

              Jā tiešsaistes video mednieku kursus  ieteiktu un jau iesaku citiem. Tāpēc ka, esi mājās pie datora,  norise tāda pati kā klātienē, ja kas jautājams, jautā un saņem atbildi. Komunikācija gan ar pasniedzēju, pārējiem klausītājiem, pieredzes apmaiņa, vienīgi ka tas monitors pa starpu, bet pie tā jau pieradu otrajā lekcijā.

Kādas galvenās priekšrocības šādām apmācībām tu izceltu, ja par tām stāstītu kādam draugam, kurš arī vēlētos kļūt par mednieku.

              Galvenokārt jau mobilitāte, lai vai kur, kaut uz mēnesi un ir interneta pieejamība, viss- esi kursā. Vienīgais ierobežojums, atrast vietu kur tās 4 stundas nolikties/paslēpties no pārējiem.  

 

Ar cieņu                                                                                                                                       AndrisZe /   https://www.facebook.com/andris.zefelds

 

Piesakies tiessaistes video kursi medniekiem